Osoby, którym zachowano ważność orzeczeń do dnia 30.09.2024 r. oraz na tej podstawie decyzją Wójta Gminy Złotów przedłużono uprawnienia do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności do dnia 30.09.2024 r. powinny złożyć do dnia 30.09.2024 r. wniosek do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Złotowie o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności. Przedłużenie uprawnień do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności na okres od dnia 01.10.2024 r. do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do dnia 31.03.2025 r. będzie możliwe dzięki przedłożeniu zaświadczenia Przewodniczącego Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Złotowie, potwierdzającego fakt złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności oraz określającego termin ważności dotychczasowego orzeczenia.
Ponadto osoba zainteresowana otrzymaniem po 30 września 2024 r. świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności (zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek rodzinny) powinna złożyć w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Złotowie począwszy od dnia 01.10.2024 r. wniosek o dane świadczenie rodzinne po uzyskaniu nowego orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności albo, nie mając nowego orzeczenia - z w/w zaświadczeniem Przewodniczącego Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Złotowie.
Ustawą z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024, poz. 1165) wprowadzono przepisy mające na celu zapewnienie ciągłości statusu osoby niepełnosprawnej do czasu wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności bądź o stopniu niepełnosprawności, które miały wygasnąć 30 września 2024 r.
Zgodnie z art. 6bb ust. 1 w/w ustawy, jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiednio orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.
W myśl art. 6bb ust. 3 w/w ustawy po otrzymaniu wniosku, o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności, przewodniczący powiatowego zespołu wydaje niezwłocznie zaświadczenie potwierdzające złożenie tego wniosku oraz określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.
Nowelizacja ustawy umożliwia składanie wniosków o nowe orzeczenie dwa miesiące
przed datą wygaśnięcia aktualnego orzeczenia, a w przypadku dzieci (osób poniżej 16 roku życia), które będą ubiegały się o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
nawet trzy miesiące przed wygaśnięciem aktualnego orzeczenia. Stosownie do art. 6bb ust. 2
w/w ustawy orzeczenia o niepełnosprawności zachowają ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia 16-go roku życia przez osobę posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności.